Zemský Trubač
  Dnešní datum: 03. 07. 2022  • Hlavní stránka  • Seznam rubrik  • Kelevar.cz  • Fórum    

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


Hlavní stránka
Seznam rubrik
Ke stažení
Odkazy
Ankety
Hádanky
Nejčtenější články
Redakce

Personalizace
Rozšířené vyhledávání
Boží dar

Aktuality
Chaos
Guildy
Hádanky
Hrdinové
Informace
Interview
Kukátko
Literární koutek
Nekromanti
Orders
PK
Sportovní rubrika
Tiráž
Úvodník
Zprávy

30.04.2011: Již zítra nové číslo!
Máme zde další přelom měsíců a to znamená jediné - Vaše oblíbené noviny vydávají další číslo! Hrdě Vám představujeme nálož článků, která Vás odnese z Britainu až do Trinsicu! *Usmál se* Příjemné počtení přeje celá redakce Zemského Trubače!

01.02.2009: Nová redakce
Dnešním dnem, vyšlo první číslo vydané novým redakčním týmem. Také byly odstraněny některé drobné technické chyby na tomto webu. Přejeme Vám příjemné čtení.

04.09.2006: Úpravy
Proběhly drobné úpravy, které se týkaly technického stavu tohoto webu. Byla aktualizována verze phpRS na poslední 2.8.0, s touto verzí přišlo několik změn. Bohužel jsme museli vymazat databázi čtenářů, proto se prosím zaregistrujte znovu, abyste mohli psát komentáře pod svým jménem.

<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

téma * Co je to RP?
Vydáno dne 17. 11. 2007 (3867 přečtení)

Zamyšlení nad posledním tématem, spojeným s přechodem na novou sphere.

Dovolte mi najdříve výtažek z tolik oblíbené a vyhledávané wikipedie.
Co je to hra na hrdiny?
RPG (zkratka z angl. Role playing game, česky nejčastěji překládané jako hra na hrdiny) je druh hry, kde hráči zaujímají role fiktivních postav (role-playing – hraní v roli), které si podle daných pravidel vytvoří a za které v samotné hře jednají. V jádru jsou tyto hry formou interaktivní zábavy založené na výpravnosti příběhu, který lze ovlivnit a na kterém lze mít svou fiktivní rolí autentický podíl a také možnost odnést si reálný zážitek, plynoucí z procesu transformace vlastní libovůle do fiktivního charakteru fiktivního světa. Hráč takový svět svou fiktivní rolí tedy odvíjí a na základě sobě vlastní libovůle do jisté míry spoluvytváří. Svět sám a zákonitosti takového světa jsou obvykle definovány v pravidlech, která můžou být až velice komplikovaná a rozsáhlá a neustále dotvářená a rozšiřovaná. Nad světem RPG hry proto musí „bdít“ inteligentní prvek (člověk, program), který nemůže být omezen ničím jiným než pravidly a který dohlíží nad pohybem charakterů a jejich činy a dále rozhoduje (na základě zákonitostí definovaného univerzálního zákona nějakého světa) o následcích konkrétních činů vykonaných hráči. Takový mocný činitel je tedy jakýsi pán světa (game master, dungeon master – pán hry, pán jeskyně), který právě pohyb a dynamiku prostředí neustále dovytváří, usměrňuje a kontroluje a rovněž přejímá zodpovědnost za postavy, které do světa sám vkládá, jako protivníky nebo přátele hrdinům ovládanými hráči. Rád bych se nad několika tématy zamyslel v souvislosti s tím, jak se věci mají.

Začneme u pojmu hra na hrdiny:
Každý z nás hraje fantasy hry pro to, aby sám sobě vtiskl své druhé já ve formě projevování, ve formě dovednosti hrát za postvu, která má své rysy, své povahové vlastnosti, svou historii a budoucnost. To vše záleží čistě na hráči. Do světa fantasy tak vstupuje postava, která se někdě narodila, jehož osud je předema daný, původ komplikovaný a cíle jasné. Je to defakto divadelní umění hrát. Vžít se do té role hráče.
Kolik hráčů z Kelevarského shardu má tyto prvky? Je to hezky položená otázka, ale odpověď je ne vždy jednoduchá. Kdo z nás se dokáže bavit ve hře čistě o hře a kolik lidi to dokáže filtrovat od bězné konverzace denního stylu ( „dneska ve škole byla nuda…“). Spusta lidí zde hraje kvůli relaxu, kvůli uvolnění. Ale najde i spousta lidí, co tuto hru hrají, aby měli postavení, titul a mohli o mnohém rozhodovat. Zároveň chtějí být také krutí, hodní, ale najdou se i Ti, kteří zneužívají chyby ve hře, kteří porušují pravidla, jsou vulgární apod. Možná si řeknete, že to poslední přece do světa fantasy patří – to je pravda. Ale zároveň jsou zde pravidla světa reálného. A zde platí omezení co týče věku – nebo jste už nekdě viděli 11-ti letého hrdinu? Možná ve vyjímkách.
Nicméně pokud si hráči budou představovat svět dle povolání, charakteristiky a možností postav, mohou hrát na Kelevaru. Podmínka je, aby toto smýšlení bylo u všech hráčů stejné. A jelikož tady bude stále to neomezení ohldně možných skillů, budeme stále narážet na dvě barikády. Jedna bude chtít hrát podle charakterů a omezení a ta druhá chce hrát tak jak doposuď – neomezeno prakticky ničím.

Další část úvahy - zábavy založená na výpravnosti příběhu.
Jako správný hrdina se postava na začátku jeví jako normální, bežný rolník, elf, hobit, vampír apod. Společnost si na ně zvykne a bere je takové, jaké jsou. Aby se z nich zrodil hrdina, musí projít řadou úkolů, musí se proslavit, musí se o něm vědět, že dokázal to či ono, zabil tu a tu nestvůru a asi to nejpodstanější – proslavil se skutkem, hodný hrdiny Země. Jestliže se má čhráč držet této definice ( pokud tedy hraje RP ) – musí mít jeho postava omezení. Neomezení jsou jen bohové ( samozřejmě, že stupně bohů v této situaci nehrají roli) . Opět se ale může stát, že někdo porušuje pravidla, zneužívá Guard Zóny, odbugovává killy, vykrádá účty, narušuje stabilitu světa, a jiné. Těch způsobů, jak si přijít k lepšímu – mimo svět RP – je mnoho a svým způsobem opět odvádějí fantasy svět kamsi jinam. Už ten postup, jak být známým není dodržen. Jak si vydělt, v rámci RP se porušuje – a vede to k nespokojenosti, k nutnosti řešení přes bohy. To vše opět posouvá samotné smýšlení o RP úplně mimo hru.
Jak se píše dále, hráč by si měl ze hry odnést si reálný zážitek, plynoucí z procesu transformace vlastní libovůle do fiktivního charakteru fiktivního světa.
K tomu řeknu jen jedno – dokud se bude bugovat, vykrádat učty, porušovat pravidla a jiné – nemá tato věta význam v širším pohledu.

Game Master - dynamiku prostředí neustále dovytváří, usměrňuje a kontroluje a rovněž přejímá zodpovědnost za postavy, které do světa sám vkládá, jako protivníky nebo přátele hrdinům ovládanými hráči.
Ke GM a jejich práci. Dělají tu špinavou práci. Nevíme o nich ve hře, jelikož se schovávají – přeci jen bohové se postavám zobrazit se rovná neuvěřitelnému zázraku.
Někdy se mezi nimi najde černá ovce – a ta ovce jim podkopává jejich dobrý image. V tom vidím největší slabinu. Osobně jsem se několikrát setkal s individuy, kterých se to týkalo. Nejednou mě zhoršili pohled na celé RT. Ale postupem času, čím déle jsem na tomto shardu poznávám jejich opravdovou snahu. A tím, jak hráči si kazí mezi sebou hru nedodržováním pravidel, ta konečná práce zase zbyde na ně. Dále, kontroly, questy, akce pro hráče, turnaje a další věci musí dělat. Nezávidím jim, spíše naopak, jim přeju hodně zdaru v jejich snaze změnit shard od soubojů kuše, pvp ( jak je tomu nejčastěji) – na dlouhodobé úkoly, turnaje, akce s překvapením, možnosti obdarování za splnění úkolu a jiné.
Dále je zde psáno: GM přijímá odpovědnost nad postavami, které do světa vkládá – ať už to jsou přátelé nebo protivníci.
Zde bych viděl možnou slabinu v tom, že pokud GM dají do hry frakci či skupinu, která má možnost bojovat v GZ, mohou mezi sebou válčit. Ale také i oni porušují semtam pravidla. A taky občas se nechovají podle kodexu. Toto by měli sice řešit Ti, jenž dohlížejí nad frakcí – jejich vedení, ale jelikož spadají stále pod GM, tak by za ně měli být zodpovědní Game Masteři. Vy, dámy a pánové v RT přejímáte zodpoěvdnost za to, co do světa dodáte. A ač je pravda, že záleží na charakteru hráčů a podle toho se odvíjí vzhled skupiny – pak má vědět hlavně GM, co se v dané skupině dějě, jelikož je za ně zodpovědný…

Toliko má úvaha. Můžete debatovat, můžete nesouhlasit, můžete protestovat. Ale pamatujte, že vše má své meze. Jak ve relitě, tak ve skutečnosti.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5
( Celý článek | Autor: Daywalker | Počet komentářů: 395 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek)

Máme zde Turnaj Guild a Šampionát v boxu. Měli by jste zájem se v článcích dozvědět právě něco z těchto soutěží? Tedy, informace z jednotlivých kol boxu a turnaju guild?

Určitě oboje! (1734 hl.)
 
Zajímá mne pouze šampionát v boxu (1316 hl.)
 
Zajímá mne pouze turnaj guild (1210 hl.)
 
Je mi to jedno (1195 hl.)
 
Nepřečtu si to, ale může být (1134 hl.)
 
Nečtu to tu (1282 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 7871

Neexistuji vhodna data!


Databáze je prázdná!


Vlož klíčové slovo

Chata rybník KomorníkSportovní rybolovČeská Kanada ubytováníKomorník chataKomorník KunžakUbytování cenyPenzion stravováníChataChata RakouskoTelč PenzionyOkres Jindřichův HradecHoubaření ubytováníČeská Kanada


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Za všechny články zodpovídají jejich autoři. Kopírování jen se souhlasem autorů. | Technická podpora - Gordon @ Kelevar.cz (2004-2007) TOPlist