Zemský Trubač
  Dnešní datum: 03. 07. 2022  • Hlavní stránka  • Seznam rubrik  • Kelevar.cz  • Fórum    

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


Hlavní stránka
Seznam rubrik
Ke stažení
Odkazy
Ankety
Hádanky
Nejčtenější články
Redakce

Personalizace
Rozšířené vyhledávání
Boží dar

Aktuality
Chaos
Guildy
Hádanky
Hrdinové
Informace
Interview
Kukátko
Literární koutek
Nekromanti
Orders
PK
Sportovní rubrika
Tiráž
Úvodník
Zprávy

30.04.2011: Již zítra nové číslo!
Máme zde další přelom měsíců a to znamená jediné - Vaše oblíbené noviny vydávají další číslo! Hrdě Vám představujeme nálož článků, která Vás odnese z Britainu až do Trinsicu! *Usmál se* Příjemné počtení přeje celá redakce Zemského Trubače!

01.02.2009: Nová redakce
Dnešním dnem, vyšlo první číslo vydané novým redakčním týmem. Také byly odstraněny některé drobné technické chyby na tomto webu. Přejeme Vám příjemné čtení.

04.09.2006: Úpravy
Proběhly drobné úpravy, které se týkaly technického stavu tohoto webu. Byla aktualizována verze phpRS na poslední 2.8.0, s touto verzí přišlo několik změn. Bohužel jsme museli vymazat databázi čtenářů, proto se prosím zaregistrujte znovu, abyste mohli psát komentáře pod svým jménem.

<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

téma * Duel Ironfista a Winkse
Vydáno dne 19. 08. 2006 (4510 přečtení)

Tak kvůli opravě tohoto článku se vydání zpozdilo...Ale i přesto tam bude jistě hodně chyb...

IRONFISTKolik let se věnuješ UO?

UO se věnuji přibližně čtyři a půl roku prakticky každý den.

A kdy jsi se dostal k Chaosu na Kelevaru?

Zhruba před čtyřmi lety.

No to je dlouhá doba. Jaké byly tvé kroky v Chaosu, jež tě nakonec dovedli na post Velmistra?

To je poměrně široká otázka. Pokud bych měl říct co vedlo k tomu, že jsem se stal velmistr, pak zřejmě důvěra lidí v Chaosu a jejich následné hlasování o tom, kdo má být velmistr. Můžu říct, že jsem už od počátku bojoval proti PK v Chaosu, kterých tam tehdy bylo docela dost, stejně jako proti různých vykradačům baráků a typově podobným lidem. Zároveň jsem také vystupoval proti označování Chaosáků jako vrahů, nebo zlodějů a to především ze strany členů RT . Ještě společně s Velmistrem Behemotem jsme usilovali o založení Rady Chaosu a následné založení Gardy Chaosu. Když pak Behemot odešel do důchodu, dělal jsem Protektora Gardy, po relativně krátký čas, kdy byl Velmistr Elesianus, jsem se stal Velmistrem. To je opravdu velmi stručný popis "kroků".

Já se jej pokusím ještě zkrátit. Tvou hlavní činností, jež Tě vynesla do popředí byla tvá snaha vymítit MS a PK z Chaosu. Podílel jsi se na založení rady Chaosu, gardy Chaosu, byl jsi Protektorem Gardy a následně Velmistrem. Také jsi bojoval proti označování Chaosáků jako vrahů, nebo zlodějů a to především ze strany členů RT. Správně?

Když to musí být.

Co podle tebe znamená slovo chaos?

Slovo chaos podle mého názoru znamená, v jakési čisté podobě, kterou není možné v realitě dosáhnout, určitý destruktivní princip. Ovšem frakce Chaos a slovo chaos jsou podle mého názoru dvě různé věci.

Jak to ?

Protože frakce Chaos existovala v prostoru a času a byli v ní lidé. Lidé pak těžko mohou být principem. Pokud bych měl říct, co si představuji pod označením frakce Chaos, pak je to jednoznačně frakce založená na demokratických principech, na volených zástupcích členů guild. Cosi jsem k tomu už dříve řekl v rozhovoru z 8.7.2005, pokud by byl zájem, mohu to odcitovat. Jedná se o odpověď na otázku "Chaos je také znak dobra, ale někdo ho považuje za zlo, jiný za anarchismus a někteří za demokracii. Co přesně Chaos znamená. Jaký je jeho účel?".

Lidé těžko mohou být principem, ale obvykle se principy řídí. Chaosu tedy šlo v principu o destrukci a demokratické principy. Destrukci bych chápal, ale ty demokratické principy…
Jaký je tvůj vztah k představiteli řádu královně Patricii, případně Iluvatarovi?


Já si myslím, že tyhle dvě osoby by měly být rozlišovány, nicméně pokud za královnu často mluví Iluvatar, je to přirozeně těžké. Osobně se mi nelíbily zásahy do hry, které dělal Iluvatar ve prospěch frakce Order, za vše připomenu oranžové svitky všude po Kelevaru, ve kterých propagoval Ordery a tím značně ztěžoval naši pozici, za situace, kdy nám odmítala jiná GM pomoci. To nejen mně přišlo neférové. Na druhou stranu je obdivuhodné, co vše dokázal udělat pro frakci Order. Jestli to tak bylo správně musí posoudit čtenáři sami.

Chápu, že ty svitky válející se po zemi Vás jako frakci div nepoložili. No mně se později líbily spíš ty Vaše buildboardy. Buď svobodný, buď chaos! Njn. lidi hodl věří všemu,co si kde přečtou…
Kdy jsi jako VM přebíral Chaos?


Bylo to někdy touto dobou přesně před dvěma lety.

Dlouhá doba. Kdyby jsi měl jmenovat hlavní bod, čeho jsi chtěl dosáhnout, co by to bylo?

Když z frakce odešel Elesianus, na rozloučení napsal krátký odstavec, kde mimo jiné v souvislosti s volbou nového velmistra napsal (volná citace) "jediný, kdo by s frakcí snad ještě dokázal něco udělat, je Ironfist" . Myslím, že má role měla být ve sjednocení zcela rozhádané frakce a taky byla.

*tleská*
Byla rada chaosu aktivní? Kolik návrhů jste tak měsíčně projednávali?


Tohle záleží na daném období. Myslím, že Rada Chaosu byla obecně především funkční, to znamená, že pokud šlo o nějaké rozhodnutí a někdo ve frakci přišel s tím, že na danou věc nemá velmistr dost silný mandát (nebo to shledal sám velmistr), sešla se širší Rada Chaosu a problém řešila. Často se také neprojednávaly návrhy, ale naopak se návrhy dělaly, ty se daly na fórum a pak o nich jednala celá frakce. Nějakým číslem si nejsem jist, ale rozhodně to nebyly desítky témat měsíčně, spíš zhruba 4-5 záležitostí do měsíce, někdy méně, někdy více. Podotýkám, že některé věci se řešily neformálně, aniž bychom se sešli ve hře - pokud šlo například o rozhodování o sporném adeptovi frakce.

No rozhodně jste si pokecali. Kolik nápadů jste realizovali měsíčně? Běžnou agendu vynechej.

Byl bych rád aby v rozhovoru zůstala i běžná agenda, protože na ní se především ukazuje, že velmistr nebyl žádný diktátor. Nápady pak nerealizovala Rada Chaosu, ale všichni členové. Rada v tomto smyslu byla institucí, která schvalovala realizaci. Pokud bych to měl zprůměrovat, myslím, že šlo o 1-2 věci měsíčně.

No ono se dá dosáhnout absolutní moci i v demokracii. Komunismus je například také demokracie. Jinak co vím, tak Chaosáci se nejvíce a nejaktivněji bavili kušařinou, občas nějaký dung, ale asi ty dvě věci co se tak realizovali se týkali něčeho jiného, než něčeho, co pak dělali členi
Kdo měl hlavní slovo v případě nějaké neshody?


Rada Chaosu.

Když se nemohla shodnout rada, zvítězila ta část rady, co měla většinu nebo se to předložilo chaosu?

Pokud Rada Chaosu nebyla jednotná, rozhodoval poměr hlasů v Radě. Záleželo ale o co šlo - Rada se mohla rozhodnout, že se rozhodne podle toho, jak budou hlasovat členové všech guild dohromady. Na druhou stranu se taky stalo, že hlasovali všichni členové frakce a Rada pak pouze konstatovala výsledek. Členové Rady v každém případě měli zastupovat názor, který v dané guildě převažoval.

Hmm, ale členové frakce se o moc dění v radě nezajímali. Ani nějak často nehlasovali. Znám z vlastní zkušenosti. Většina lidí demokracii chápe, jako prostředek, jak mohou na všechno kašlat a příliš se neangažovat.

To si nemyslím. Všichni členové rozhodovali o nových adeptech frakce , po každé Radě vznikla krátká zpráva pro lidi, kteří se jí nemohli účastnit a většina zasedání byla otevřených pro všechny členy frakce. Nicméně při samotném hlasováni Rady neměli členové, kteří nezastupovali svou guildu, hlas. Vyjádření názoru však bylo vítáno, alespoň mnou. Pokud se na Radě vymyslely nějaké návrhy, daly se tyto návrhy na fórum a tam se o nich "nahlas" přemýšlelo, hlasování se odložilo na později a byl dán prostor pro vyjádření všem.

To rozhodování o nových adeptech znamenalo, že každý člen musel povinně napsat svůj názor, jinak nebyl adept přijat?

Ne. To znamenalo, že pokud se nějaký adept přihlásil do frakce, musel vyplnit dotazník, který pak byl u nás na fóru z pravidla 14 dní. První týden byl určen pro sbírání informací o adeptovi, ve kterém bylo vhodné vyjádřit se k jeho přijetí či nepřijetí. Druhý týden bylo přidáno hlasování a dále mohla probíhat diskuze. Po 14 dnech se z pravidla vědělo, jak si adept stojí a byl přijat, nebo nepřijat, pokud získal dostatečné množství hlasů pro přijetí a dostatečně malé množství hlasů proti přijetí.

To by mne zajímalo, kolik z těch 88 hlasů registrovaných členů je nutné minimum. V zájmu demokratických principů bych tipl 44. I když zase třeba se myslí jen aktivní. No snad alespoň jeden, co kde někde něco odhlasoval s tím dotyčným alespoň mluvil.
Jaký je podle tebe rozdíl mezi frakcí Chaos a běžnou neutrální guildou?


Frakce obvykle sdružuje množství lidí s podobným "světonázorem" a obvykle jde o několik guild pohromadě, jako například ve frakci Chaos. Neutrální guilda pak v zásadě nemusí žádný "světonázor" řešit a je v zásadě jen jedna, nicméně je neutrální z čehož by měla plynout neutralita vůči frakcím, nebo vůči různým světonázorům.

Neutrální guildy, co znám, spojuje právě nějaký ten světonázor. A vůči frakcím nejsou neutrální, často se k jedné nebo k druhé přidávají. U nich je to výhoda volby. Ergo souhrnně, z toho, co jsi napsal, plyne: Jsme frakce, protože je nás hodně.

Tak to záleží, co si představíš pod neutrální guildou. Jsou neutralní guildy, které vlastně nejsou neutrální, protože se kloní k nějaké straně. Ale to není nic proti nim. Třeba takové "Lidové shromáždění" je, souhlasím, skutečně frakce neutralních guild. Podle mě, pokud se neutrální guilda přidá k nějakému podniku jako takové, ztrácí svou neutralitu, protože už za "někoho kope".No a to se jako podle tebe nemůže Neutrální guilda přiklonit jednou k jedné straně, podruhé k druhé? Hodně nás to dělá. Jednou jsem na té, podruhé na té, to sis jistě všiml za ty 4 roky. Prostě změnit názor může každý. Navíc obvykle v gildě na nějakou věc má každý jiný názor. Takže, co kromě světonázoru a toho, že je vás hodně, můžete nabídnout? V čem se lišíte? Čím lákáte členy do svých řad?

Mně právě přijde, že pokud se neutrální guilda k někomu sem tam přidá, ať už jde o jakoukoli stranu nebo sdružení, přestává být neutrální. To je celé, co jsem chtěl říct.

Já tě pochopil už v prvním postu, ty jsi zřejmě nepochopil, že většina guild se přidává k někomu, jen když mají na konkrétní věc stejný názor všichni členi. O/Ch mnozí neřeší. Kdyby chtěly, mění si zkratku.
Jaký podíl na řízení frakce by mělo mít RT?


Podle mého názoru by se měli členové RT obecně angažovat především pořádáním různých akcí, vymýšlením věcí, které hráčům zpestří hraní a které je na serveru udrží. Ve frakci pak podle mého názoru přibývá ještě prosazování něčeho, na čem se frakce shodne, mezi ostatními členy RT. Do hry by se podle mě měli členové RT vměšovat minimálně. Není to tak, že by ve frakcích byly jen lidé, kterým je kolem patnácti let a nedokáží určit, co je dobré a co ne.

Vměšovat co nejméně a frakce, že jsou od toho, aby říkali RT, co mají dělat? V tom, co má frakce dělat a co nikoliv by mělo snad mít RT moc prakticky neomezenou nebo ne?

Nevím, proč by to tak mělo být, zvláště v situaci, v jaké jsme, tedy že RT pro Chaos déle jak rok prakticky nic nedělalo, spíš naopak (a nebo o tom nevím a tímto se omlouvám za svou neznalost). Určitě by měli mít poradní hlas a pokud by jejich názor dával hlavu a patu, jistě by nebyl problém o něm hráče ve frakci přesvědčit - jen si dát tu práci. Ale berme situaci jaká je - já myslím, že slovní argumenty a dialog je lepší, nežli cesta síly a "moc" udělat kdykoli cokoli, nezávisle na tom, co si myslí nejen dlouholetí členové frakce.

No mě napadá hned několik důvodů, proč to tak být nemůže. Jak to vysvětlit. Hrával jsi někdy dračí doupě nebo podobné hry?

Ano, hrával.

No a taky jsi PJ říkal, co má a co nemá? Bez PJ byste přeci mohli maximálně hrát mezi sebou, ale nebyl by nikdo, kdo by udržoval děj v chodu. Nikdo kdo by vám škodil, pomáhal, proti komu byste bojovali apod. RT se v tomhle moc neliší. A stejně jako v DrD i v UO PJ má vždycky pravdu.

To jsou myslím dva nesrovnatelné světy, AD&D a Kelevar. V DrD není představitelné, aby se cokoli dělo bez aktivního "Pána Jeskyně". Ale na Kelevaru se jasně ukazuje, že děj plyne i bez aktivního absolutního zasahování do struktury hráčských vztahů ze strany "PJ". Na Kelevaru hráč v zásadě nepotřebuje aktivního "PJ", aby mu vymýšlel, kdo mu bude škodit a kdo mu bude pomáhat, proti komu bude bojovat, tyhle věci se přece dějí samy od sebe. Samozřejmě, potřebuje nějakou strukturu, něco, co je od začátku dané a přichystané, přednastavené - a tím je v DrD příručka hráče a příručka Pána Jeskyně, které se "v průběhu hry" v zásadě nemění. Myslím, že v tom především spočívá rozdíl mezi DrD a MMORPG a též mezi DrD a UO. Jestli o sobě je někdo schopný říct, že má vždy pravdu, pak by měl neprodleně vyhledat lékařskou pomoc.

Jsem velmi překvapen. Na jednu stranu říkáš, a nejen ty, že největší problém byl, že jste neměli svého člena RT a teď se dovídám, že vlastně nejsou potřeba. Ano, pravda, věci se na UO dějí i bez aktivní účasti RT…
Ale bez RT nemůže být frakce. Kdyby frakce neměla někoho z RT, pak je to jen gilda a ztrácí smysl. Dělá si vlastní věci, řeší si vlastní věci a nic se po ní nechce. Pokud chce dotyčný něco víc, jde do frakce. Zde je to hlavně o RP a o aktivní účasti na dějinách Kelevaru, neboť konflikt O a CH prakticky je jádrem hry. Takže, myslíš, že jste jako chaos dostatečně avizovali RT, že jste maximálně připraveni spolupracovat na utváření děje a občas přidat i vlastní nápad?


Kámen úrazu spočívá v tom, že naše frakce prakticky neměla "někoho z RT" od doby co odešel GM Osiris a GM Faridan. My jsme to, myslím, RT avizovali dostatečně, měli jsme i několikeré návrhy na akce pro Chaos nebo pro Chaos a neutrály, ale společným znakem toho, jak akce Chaosu dopadly obvykle bylo, že nám nejprve člen RT přislíbil, že to zrealizuje, ale že se nejprve musí něco vyřešit v rámci RT. Po nějaké době, co se neozýval, jsme ho kontaktovali a bylo nám řečeno, že to buď neprošlo, nebo že nemá čas, a nebo že si to máme zařídit bez něj, že na to ho nepotřebujeme. Těžko se někdo může divit, že to značnou část frakce postupem času demoralizovalo a přestávala být aktivní ve svém snažení. My jsme však i přesto byli připraveni, myslím si dokonce, že nás museli členové RT tlumit, když jsme chtěli něco dělat - jinak si nedokážu vysvětlit zákaz napsat něco do novinek, nebo zakázání ochotnému členu RT, aby pro nás něco udělal.

Co jsi dělal pro napravování vztahů s RT konkrétně ty?

Vždy jsem se choval slušně, používal slovo "prosím" a snažil se být vůči RT maximálně korektní a v rámci možností vstřícný. Nicméně nevím, proč se mluví o napravování vztahů s RT - já jsem snad RT něco udělal, co poškodilo "vztahy"?

Podle tvé první věty, Na beton. Navíc řada lidí z Chaosu, se kterými jsem mluvil si myslí, že pravým důvodem rozpuštěný CH byly tvé neshody s RT.

Je to možné. Ale odvolávám se na to, co jsem řekl výše - já myslím, že slovní argumenty a dialog je lepší, nežli cesta síly a "moc" udělat kdykoli cokoli, nezávisle na tom, co si myslí nejen dlouholetí členové frakce. Nevidím k takovému postupu rozumný důvod, podobně jako nevím o důvodech "neshod s RT". Samozřejmě vím, že jsem, jemně řečeno, u RT neoblíben, ovšem chybí tomu ty rozumné (a racionální) důvody.

No mě zatím napadá hned několik racionálních důvodů…
Teď už nejste frakce, jste uskupení 6 guild. Přišli jste prakticky jen o věci, jež Vám byli darovány, tj. zkratka, tituly, nějaký ten štít. Případně doplň, co jsem vynechal. Chápete to jako ztrátu?


Nemůžu mluvit za všechny, ale já osobně jsem v rámci "Kelevaru" přišel o několik spoluhráčů, kteří kvůli tomu, co se stalo končí s hraním a považují tu věc za nepřiměřený a neférový zásah do hry. To beru jako ztrátu. Ty formální věci nejsou ztrátou jako takovou. Za sebe ale můžu říct, že mě to, co se stalo mrzí, protože se to vůbec stát nemuselo - stačilo sednout ke stolu a jednat.

Spíše chtít jednat. Něco nabídnout a něco obětovat..
Hypotetická otázka. Kdyby k vrácení všeho do starých kolejí postačilo Tvé odstoupení, odstoupil bys? Ano, ne, bez dalších doplňujících informací.


Kdyby se nedělo to, co se dělo, a o Chaos se plně staralo nějaké GM, odstoupil bych už před rokem. V tvé hypotetické situaci bych požádal o rozhodnutí Radu Chaosu a jako vždy bych se plně podřídil jejímu stanovisku.

Tak jinak. Ano, ne , nevím.

I v této věci bych se plně podřídil stanovisku Rady Chaosu. To zahrnuje možnost Ano a možnost Ne. Obě jsou hypoteticky, v tvé hypotetické situaci, možné.

Ergo správná odpověď zní nevím?

Ne, správná odpověď zní, že bych se podřídil Radě Chaosu a nevím, jaké by bylo její stanovisko. Prosím tě, abys to neuváděl tak, že nevím - já vím co bych udělal, jen nevím, jaké by bylo stanovisko Rady Chaosu.

Proto nevíš, neboť ani nevíš, co by udělala rada chaosu. Logika v praxi.

Ne, to je zavádějící, stejně jako každá hypotéza. Proto prosím, pokud toto použiješ, pak se vším co jsem napsal včetně tvé interpretace "Ergo správná odpověď zní nevím."

Děkuji za rozhovor.Nevím jak ty, laskavý čtenáři, ale já jen zírám… Zírejte se mnou dál…

WINKSKolik let se věnuješ UO?

Ježíši nevím, nenapadlo mě že se na to zeptáš *usmál se* Podívám se do statistiky na můj starý účet…Poprvé jsem se připojil v 19:30:54 18.10.2001.

Řídil jsi někdy nějakou guildu?

Pouze jako samozvaný guildmaster NOC po odchodu Barobije, nikdo nic nenamítal, tak proč ne že *usmál se*

A jak dlouho Ti to vydrželo? Než jsi někdo všiml, kdo je GM?

Hehe no oni to samozřejmě věděli, nepoužíval jsem jeho postavu, převzal jsem to pouze dočasně, než se zvolil nový. Už je to hodně dávno, ale řekl bych, že nějaký ten měsíc to určitě byl.

Jinak nic dalšího?

Byl jsem v NOC od začátku guildy, tedy od jejího založení a nikdy jsem neměl potřebu přecházet jinam, na začátku mi Lobotech poskytl obrovskou podporu v podobě výkupů ingotů, které jsem nakopal. Tenkrát nebyli žádní hráčští vendoři a nikdo ingoty nechtěl, bylo to v dobách, kdy později NOC naprosto ovládla obchod s ingoty. Co by mohl newbik chtít víc? Být v guildě s uznávaným člověkem, mít odbyt na to, co nakopal, a ještě dostávat odměnu za velké množství přinesených kovů, jako třeba blackrock komplet.

Co podle tebe znamená slovo chaos?

Myslíš ve světě UO nebo celkově? Protože na Ultimě Chaos jako takový není implementován, i když v poslední době jsem ho asi využil do detailu, mělo jít v každém případě o opak zákona a pořádku. A v každém případě by neměl být předvídatelný.

Jaký je tvůj vztah ke královně Patricii, resp. Iluvatarovi?

To se dá dělit na dvě části. S Iluvatarem jsem do RT vstupoval, předtím jsem ho neznal, a pak jsem ho viděl jako neuvěřitelného snílka a optimistu. Dokáže být i hodně odporný v případě, že ze sebe vysype něco nevhodného cíleně, nicméně si to asi neuvědomuje. Jako člověka ho obdivuju, udělal z Orders fungující frakci, aniž by mu někdo pomáhal a několikrát určitě riskoval i svůj post v RT, aby prosadil určité věci. No a co se ho, jako Patricie týče, tak je na to těžké odpovědět. Známe se tak dlouho, že jsme spolu schopni spolupracovat a dohodnout se, tedy královna pro mě není nějaká mýtická postava nebo figurka ve hře, ale je to Iluvatar.

Pojďme ke starému chaosu. Jaké byli tvé motivace, když jsi přebíral starý chaos? Čeho jsi chtěl dosáhnout?

To není dobře položená otázka. Vlastně jsem do chaosu "ryl" už mnohem dříve. Nejprve jsem se snažil prosadit zrušení všech frakcí. Už hodně dávno jsem sledoval, že hráči nejsou s frakcemi spokojení, dokonce ani ti v nich. Ryl jsem do Ironfista a celého chaosu, a pak jsem se za dob Longara rozhodl vytvořit stínový chaos s lidmi, o kterých jsem si myslel, že mají to správné myšlení. Bohužel ale tato myšlenka ztroskotala dříve, než se ji povedlo pořádně realizovat. Samozřejmě, že se hráči nedokázali dohodnout, a tak jsem to prostě ukončil a omluvil se Ironfistovi s tím, že s tímhle materiálem se opravdu jinak pracovat nedá. Ale pořád mě lákala myšlenka nějakého odboje, takže jsem se rozhodl vytvořit Reformátory jako protiváhu frakcí. Ti nikdy frakcí být neměli, fungovali solidně, nicméně pak se stalo to, že Narval prohlásil, že jde o jeho myšlenku a že to tak nějak bude vést. Toto jsem nebyl schopný akceptovat a teď jsem Reformátory pustil Narvalovi. Co je s nima teď nevím, ale zřejmě nic. Pak jsem přestal naprosto do frakcí "rýt" a staral se o své. Bohužel se vyskytla ta skutečnost, že Longar na koncilu Chaos odmítl a mi bylo řečeno, že když jsem je chtěl, tak teď je dostanu. V tu chvíli jsem tomu nevěnoval pozornost, považoval jsem to za žert, protože Diablonegro už dříve několikrát řekl, že nikdy žádnou frakci nedostanu. Druhý den při odjezdu mi bylo řečeno, že jsem s tím souhlasil a mám Chaos. Každej chlap má svý ego, nemohl jsem říct ne. V tu chvíli, přes všechno, co jsem den předtím řekl, jsem vůbec nevěděl, co mám dělat.

Kdy jsi ho tedy takto dostal?

Kolem 20.května 2006

Od doby, co jsi jej přebral, až do doby, co jsi jej zrušil uplynula dlouhá doba. Co jsi za tu dobu pro ně udělal? Jaké akce?

Nebyla to tak dlouhá doba jak to vypadá, především proto, že přestože jsem měl do auditek Chaosu přístup, nikdy jsem je nestudoval. Po tom, co jsem to dostal, byl jsem nucen si přečíst, jak to vlastně funguje, a věř, že tohle chaos nebyl, tolik složek, kuše magie, armáda, hodnosti, garda, rada, velmistr atd... Asi po měsíci jsem napsal několik prvních nařízení. Proč nařízení? Byl jsem vybrán, abych chaos vrátil na správnou cestu. Většina čtenářů si řekne, že samozřejmě ta správná je cesta RT. Bohužel musím říct, že ano, protože z Chasou vzniklo něco vysoce organizovaného, kdyby šlo o frakci s jiným názvem, jsem si jistý, že by byla výborná, bohužel se ale jedná o Chaos. Teď, po tom, co jsem to prostudoval, vydal nařízení, bylo mi řečeno, že Blackthorn není vůdce, že nemůže rozhodovat, že od toho je tu rada... No každopádně jsem si pro Chaos, jak už starý nebo nový zablokoval Bucanners, tlačil jsem je k aktivitě, k přijímaní lidí, atd. Nicméně, pak mi několik členů Chaosu napsalo sz na fóru, která mě natolik znechutila, že jsem se rozhodl to "utnout". Zároveň k tomu přispělo také RT tím, že se mě neustále vyptávali, co a jak a kdy je zruším, když se tyhle okolnosti sešly, rozhodl jsem se do toho skočit, prostě buď to vyjde, nebo jsem v …

Takže jsi se seznamoval, seznamoval, vydal nějaké to nařízení, které prý bylo již stejně dávno vydané a jinak nic?

No hele, 1) to nařízení, co bylo zrušené, o tom nikdo nevěděl, jen rada Chaosu 2) pouze jsem ho zveřejnil 3) nevěděl to ani Iluvatar 4) tím, že to Blackthorn napsal se to dostalo ve známost i přesto, že to platilo už snad půl roku.

Co dál jsi udělal? Pomohl jsi s nějakými questy?

Ne, chtěl jsem udržet frakci jak je, na to pozor, chtěl jsem, aby si questy vymysleli sami, musím uznat, že se snažili.

Něco zajímavého, co vyplodili?

Tam to bylo hodně těžké, nedal jsem jim dost jasné info co a jak, protože jsem ho sám neměl, Bucaners jsem si musel vyřvat a blokuju ho doteď a vážně to není jednoduché. Ale vzhledem k tomu kolik infa jsem jim dal, musím uznat, že ano, že byly i zajímavé věci.

Co bitva o Occlo? Na čem to padlo?

Occlo není moje záležitost, nevím, kdo to dělal, a jestli to mělo něco společného s frakcema, tak o tom opravdu nevím.

Byl to quest, vcelku propracovaný, který Ti zasílal Ironfist poměrně s předstihem, než bylo Octlo osvobozeno.

Netuším, je možné, že mi to posílal a nebo ne, posílal mi toho dost, pokud jsem na to neodpověděl, byl jsem asi mimo, a když jsem se vrátil, bylo už pozdě, pokud jsem odpovídal, tak potřebuji vědět co, možná si vzpomenu, ovšem tahle akce mi opravdu nic neříká. Musíš pochopit, že těch mailů řeším denně 20-50, nejde si vše pamatovat.

A nebylo to tím, že už jsi v té době hodlal chaos zrušit?

Ne to určitě ne! Já ho nechtěl zrušit, pořád jsem doufal, že se to nějak vyvrbí, ovšem samozřejmě, že jsem pracoval zároveň na náhradním plánu, se kterým mi hodně pomohla Daphne, díky své rozvážnosti a samozřejmě Caranthir, toť naprosto nepostradatelný člověk, přestože jsem ho v RT nechtěl.

Měl chaos hodně aktivních hráčů např. ve srovnání s Orderem?

Určitě byl mnohem aktivnější Order, jelikož jejich Panoši byli všude a denně bylo 10-15 aktivních Orderů. Probíhal jsem hráče a nepamatuju si, že by se mi podařilo najít víc jak 7 členů Chaosu najednou.

Kolik měl bývalý chaos členů? Registrovaných a aktivně hrajících?

To bohužel v téhle chvíli nedokážu říct přesně, ale bylo jich mezi 80-89

88. A aktivně hrajících?

To je těžké říct, staré audítko, kde jsem psal časy lidí už nejsou ale převážná většina se v době kdy jsem to dělal nelogla nejméně týden.

No byl jsi tam přes dva měsíce, přeci jsi si něco o Chaosu zjistil, určitě jsi s aktivními hráči mluvil...

Jak říkám, ve hře jsem jich nikdy neviděl víc jak 7 a to byl strop.

Hmm většina členů chaosu říkala číslo mezi 15 až 30. Nejaktivnější byli tzv. kušaři… Kdyby ses poptal, dostal by jsi i zajímavý seznámek. No nic zvesela dál.
Řada členů starého chaosu je pobouřena tím, že jsi zatím nenapsal v čem byla vlastně chyba. Proč byli rozpuštěni. Zatím, jak jsi sám uvedl, víme, že to byl plán RT a bylo to v dlouhodobější plánu. Přesto pojďme to spolu rozebrat.


O kolik bylo více MS v chaosu než u Orderu? Byl to důvod ke zrušení?

Ne nešlo o MS.

Šlo o malý přísun nových členů?

Jak to myslíš?

Ve smyslu málo adeptů v chaosu.

Ne o to nešlo, šlo o to, že jsem chtěl mít frakci k něčemu, chtěl jsem, aby měla respekt a zároveň úctu. Tedy, když na to koukám zpětně, tak šlo o členy, šlo o to, aby byli vidět a pokud možno ti nejváženější, bohužel nebyli a nechtěli.

Hmm a nebylo hlavní příčinou zrušení Chaosu neshody RT s Ironfistem?

Tam nic jako neshody nebylo. RT mělo svou představu chaosu a Ironfist svou. Tyto dvě představy se neshodovaly a kdo má větší moc ten vítězí.

Byli snad členové starého Chaosu v něm nespokojeni?

Ty by jsi nebyl? Dostaneš jako šéfa svého úhlavního nepřítele, člověka, od kterého nevíš co čekat, samozřejmě, že byli.

Já nemluvím o vztahu k tobě, mluvím o vztahu členů vzájemně. Prostě, zda se jim tam líbilo.

Nebyl jsem tam tak dlouho, abych to dokázal objektivně posoudit.

Ale, že je Ironfist diktátor tvrdíš.

Tak se to jeví, diktátor je takový zvláštní pojem. Ne, já nevím o tom, že bych to někde řekl, spíše bych ho "degradoval" na člověka, který ví, jak manipulovat s lidma. Napsal jsi na fóru, že rada má interpretovat požadavky členů, ne prosazovat vlastni názory.

Platí to i pro tebe?

Částečně, ovšem já nejsem členem rady, nehlasuju, nezasahuju. Dle mého je to tak, že dokud radě věřím, nekontroluju ji, nenařizuju, nesměruju. Ve chvíli, kdy může moje důvěra v ni opadnout, vyhlásím termín na to, aby si členové rady za sebe našli zástupce, protože jak určitě všichni ví, v radě nemůže nikdo setrvat dýl jak půl roku, u této rady se termín možná protáhne ale každý za sebe musí najít nástupce.

Ale hodláš jako člen RT hl. interpretovat požadavky členů tvého chaosu, než prosazovat vlastní názory?

Ano, budu hájit zájmy chaosu proti všem až do mého vyhození, protože já jsem chaos, stejně tak se postarám o to, aby v chaosu nebyl nikdo, kdo by mu jen trochu dělal špatné jméno.

To není odpověď na mou otázku. Z kodexu vyplývá, že v novém chaosu jsi diktátor a frakce je prakticky tvůj přívěsek. To mi nejde dohromady s tvým prohlášením, že by rada měla hlavně prosazovat zájmy svých členů. Nějak mi to vysvětli.

Rada musí prosazovat zájmy členů a neutralů, navíc rozhoduje o všem, nicméně, není-li rada usnesení schopna, tedy není-li přítomno 6 z 8 lidí, rozhoduje o dané věci Blackthorn, teď já, s přihlédnutím k názoru nekompletní rady.

Když se rada na něčem usnese, ty to budeš prosazovat a podporovat?

Pokud rada rozhodne o něčem, neměním jejich rozhodnutí, nehlasuji, nevyjadřuji se, např. u Kaile.

Hmm, stejně jako ve starém chasou? Kdo z rady chtěl zrušení? Nebo z členů?

Nerozumím otázce.

Ve starém chaosu jsi k tomu snad, když je to tvá zásada měl přistupovat stejně. Tj. na čem se rada usnesla, to neměnit. Nebo to mám chápat tak, že ty sice v novém chaosu nebudeš měnit rozhodnut rady, ale občas uděláš něco proti názoru všech?

To jistě, jenže ve starém chaosu byla Ironfistova rada, Kaile měla doživotní zákaz vstupu do Chaosu, vlastně to byla věc, která mě k tomu dostala, hráč dle mého nemůže zakázat hráči být někým. U Kaile/Danae atd. se to nelíbilo ani mě, ovšem důvěřuji radě natolik, že jsem nic nenamítal.

Mají nějaké praktické zkušenosti s řízením lidí? Byli za dobu, co hrají všichni GM nějaké guildy?

To netuším a nelíbí se mi tenhle typ otázek z toho důvodu, že dle mého nemusí být člověk nečestný jen proto, že nikdy nikoho na ultimě nevedl. K tomu se vztahuje i tvá první či druhá otázka - ale nenápadně se tě zeptat, jestli třeba nejsem v reálu manager. Prostě tyhle schopnosti má tuna lidí, i kdyby od malička kopala kanály.

No pozorně sleduj děn ve frakci a uvidíš sám… Jinak neschopnost lidi řídit není o nečestnosti. A je to schopnost, tj. buď se s ní narodíš, nebo se jí naučíš. Mimochodem manager je v dnešní době kdekdo, řídí lidi málokdo. Ale pravda i zkušenost z reálu se do Ultimy hodí.
Na fóru lidé často opakují, že nový chaos má podporu neutrálních guild. Já se poptával a nikoho konkrétního jsem nenašel. Můžeš čtenářům sdělit, jaké guildy a jmenovitě jejich GM nový chaos podporují a hodlají se k němu přidat?


Chaos je chaos, teď ještě ne žádné gildy. A i pak jen za odměnu. A guildy co se chtějí přidat to je jen na nich, nikoho nemine proces přijímání.

No takže zatím žádná jistá. Tak to mě zajímá, koho v novém chaosu máte? Ze starého přešlo 5 lidí, pak rada, pak možná tak 10 adeptu, co se hlásilo.. To je nějak málo lidi na nějaké velké plány.

Já nedokážu ovlivnit, koho přijme rada, můžu, ale nechci, chci dát radě do rukou co nejvíce moci ale s tím, že nad sebou mají stále ten pomyslný Damoklův meč, a já jsem myslím dobrý meč. Jsem totiž naprosto nelítostný, nemám respekt ani k autoritám ani k hodnotám.

A kolik má nyní tedy tvůj nový chaos členů? 15?

Víš že ani nevím... pochop, mě nezajímá chaos, mě zajímá rada oni jsou prostředník, přijímají nové lidi a nesou zodpovědnost.Jakmile se vyskytne problém, kontaktuji radu.

Jako důvod rozpuštění starého chaosu jsi uvedl, že nebyl k ničemu, chtěl jsi pro frakci respekt a zároveň úctu. Respekt a úctu ale měl. Možná, že ne v očích kdekoho zvenčí, ale zato mezi sebou. Můžeš si všimnout, jak členové drží pohromadě a to jsi jim vzal prakticky náplň jejich hraní na UO. A soudržnost je jedna z největších kvalit jakéhokoliv uskupení. Tak proč novými pravidly trháš hráčské svazky? Víš kolika lidem jsi tímhle tahem zkazil hru? Rozhodně více, než máš zatím v novém chaosu...

To je jistě ta otázka, co jsi po mě chtěl aby jsem položil Ironovi, čili jeho. Rád odpovím. Starý chaos měl úctu mezi členy chaosu, část úcty byla jistě i ze strany Orders, k určitým hráčům, tohle nelze popřít. Ale Chaos jako takový zde není pro sebe, je tu pro lidi a především pro neutrály. Kéž by teď šly udělat technicky takové věci, aby to lidi pochopili.

Děkuji za rozhovor. Jinak né, nebyla…

Tak z koho si vybrat což? Na jedné straně Ironist, jenž kolem sebe vytvořil „demokratickou“ síť, bez které už nedá ani ránu, na druhé straně buldozer Winks? No to Vám neporadím.


Související články:
Rozhovor se Zantrisem (01.11.2013)
Rozhovor s Jerichem (01.08.2013)
Rozhovor s Badwayem (01.07.2013)
Rozhovor s Baronem Edwardem (01.06.2013)
Pět otázek pro..... Deverilla (01.05.2011)
Rozhovor s Hoblinkou (01.05.2010)
Rozhovor s Mariane (01.10.2009)
Hledá se manžel (28.10.2008)
Rozhovor s kupcem Sámo (10.11.2007)
Rozhovor nebo spíše Kvíz na pana Asdana Kaela (27.10.2007)
Rozhovor s novým Velmistrem Řádu (27.10.2007)
Rozhovor s Takarou (13.10.2007)
Rozhovor s Gildou Phules (08.09.2007)
Rozhovor s novými členy H.o.K. (25.08.2007)
Nastane v Britanii opravdová vláda Řádu? (28.07.2007)
Rozhovor s členem Řádu o pondělní bitvě o Britain (21.07.2007)
Rozhovor s princem Richardem (30.06.2007)
Nejukecanější prapor všech dob (23.06.2007)
Rozhovor s Counselorem Surilem (09.06.2007)
Rozhovor s Dark Queen (25.03.2007)
Ochránce Kaile (10.03.2007)
Rozhovor se Šampiónem ctností: Vévodou Richardem (10.03.2007)
Interview s upírom (24.02.2007)
Rozhovor s Janem Kovářem (24.02.2007)
Rozhovor s Gabriellou (27.01.2007)
Minirozhovor s Longarem (12.01.2007)
Rozhovor s Rytířem Kruddem Grimdaalem (05.01.2007)
Rozhovor s Kathrin IX. (24.11.2006)
Rozhovor s Vampirkou (03.11.2006)
Rozhovor s The.Day.Xem (06.10.2006)
Vrahův koutek: Rozhovor s gildou „Delirium“ (30.09.2006)
Rozhovor s Vévodou Trinsickým (15.09.2006)
Další Kelevarská svatba (08.09.2006)
Rozhovor s Ord Audron (08.09.2006)
Rozhovor s Kaile (01.09.2006)
Rozhovor s Daphne (19.08.2006)
Rozhovor se Zodaxem nastávajícím starostou městečka Midgard (11.08.2006)
Rozhovor s Depri (04.08.2006)
Dotazy na Radu Chaosu (04.08.2006)
Rozhovor s ... (28.07.2006)
Rozhovor s Dainem (21.07.2006)
Rozhovor s Terrsou (14.07.2006)
Rozhovor s Rasputinem (23.06.2006)
Rozhovor se Counselorem Styxem (05.06.2006)
Rozhovor s Counselorkou Xarou (26.05.2006)
[Akt. známka: 1,80 / Počet hlasů: 10] 1 2 3 4 5
( Celý článek | Autor: Taoki | Počet komentářů: 550 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek| Zdroj: Liška v Poště - Cerveza )

Máme zde Turnaj Guild a Šampionát v boxu. Měli by jste zájem se v článcích dozvědět právě něco z těchto soutěží? Tedy, informace z jednotlivých kol boxu a turnaju guild?

Určitě oboje! (1735 hl.)
 
Zajímá mne pouze šampionát v boxu (1316 hl.)
 
Zajímá mne pouze turnaj guild (1210 hl.)
 
Je mi to jedno (1195 hl.)
 
Nepřečtu si to, ale může být (1134 hl.)
 
Nečtu to tu (1282 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 7872

Neexistuji vhodna data!


Databáze je prázdná!


Vlož klíčové slovo

Chata rybník KomorníkSportovní rybolovČeská Kanada ubytováníKomorník chataKomorník KunžakUbytování cenyPenzion stravováníChataChata RakouskoTelč PenzionyOkres Jindřichův HradecHoubaření ubytováníČeská Kanada


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Za všechny články zodpovídají jejich autoři. Kopírování jen se souhlasem autorů. | Technická podpora - Gordon @ Kelevar.cz (2004-2007) TOPlist