Zemský Trubač
  Dnešní datum: 18. 07. 2024  • Hlavní stránka  • Seznam rubrik  • Kelevar.cz  • Fórum    

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


Hlavní stránka
Seznam rubrik
Ke stažení
Odkazy
Ankety
Hádanky
Nejčtenější články
Redakce

Personalizace
Rozšířené vyhledávání
Boží dar

Aktuality
Chaos
Guildy
Hádanky
Hrdinové
Informace
Interview
Kukátko
Literární koutek
Nekromanti
Orders
PK
Sportovní rubrika
Tiráž
Úvodník
Zprávy

30.04.2011: Již zítra nové číslo!
Máme zde další přelom měsíců a to znamená jediné - Vaše oblíbené noviny vydávají další číslo! Hrdě Vám představujeme nálož článků, která Vás odnese z Britainu až do Trinsicu! *Usmál se* Příjemné počtení přeje celá redakce Zemského Trubače!

01.02.2009: Nová redakce
Dnešním dnem, vyšlo první číslo vydané novým redakčním týmem. Také byly odstraněny některé drobné technické chyby na tomto webu. Přejeme Vám příjemné čtení.

04.09.2006: Úpravy
Proběhly drobné úpravy, které se týkaly technického stavu tohoto webu. Byla aktualizována verze phpRS na poslední 2.8.0, s touto verzí přišlo několik změn. Bohužel jsme museli vymazat databázi čtenářů, proto se prosím zaregistrujte znovu, abyste mohli psát komentáře pod svým jménem.

<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

téma * Co je Chaos jako frakce a chaos jako myšlenka?
Vydáno dne 27. 10. 2007 (2692 přečtení)

Dlouho sem přemýšlel, jakým způsobem začít novinové články Chaosu a nejvhodnějším řešením mi přišlo začít od samotných principů myšlenky chaosu až po přiblížení jeho chodu Vám všem, které bude následovat v dalších číslech. (Ostatně psát o nějakém dění by v současnosti pozbývalo smyslu. Pozn. autora)

Myšlenka chaosu versus myšlenka řádu
Každý stát, království, kmen i smečka musí fungovat na určitých principech. Myšlenku chaosu jde dobře vysvětlit v porovnání s myšlenkou řádu. Ani o jedné nebudeme mluvit jako o horší nebo lepší. Každá má svá pro a proti, je už na každém, jestli u některého systému vidí více plusů, jako my představitelé frakce Chaos u myšlenky chaosu.

Řád
Když začneme u řádu, je evidentní, že tento systém spočívá na konzervativním, autokratickém způsobu vlády, na tradici a je podmíněn vládou jedince jako uznávané a silné autority. Jedinec může být zvolen, losován, nastolen silou nebo jako v našem příkladě vzejde z dědičné posloupnosti rodu.
Nevýhodou řádu jako takového je právě podřízení se takovéto autoritě, která má neomezenou moc a tuto moc může zneužívat. Pro tuto osobu není žádné kontroly, navíc, pro případ nepokojů, je obehnána svou armádou, která až přímo slepě vykonává její rozkazy. S tím je spojena další nevýhoda a tou je náročnost vydržování si takovéto armády. Ze strachu o sebe sama, častokrát peníze z daní může sypat do těchto položek svého rozpočtu, protože ne vždy je právě vládnoucí osoba natolik přirozeně silná, aby měla jistotu v opoře svého lidu. Kombinace neovlivnitelnosti kdo bude vládcem a nekontrolovatelnosti její vlády vše lehce může zvrhnout a to tak, že daný člověk bude pro vládu nevhodný, což vede ke krachu země jako celku nebo v tyranii jediného člověka, kde nejvíce profitují jedinci, kteří se neohlížejí a chodíc přes mrtvoly vyčkávají, kdy a kde se pro ně uvolní nějaké místečko či odměna v jakékoliv podobě. Další nevýhodou je, že pocit moci může člověku stoupnout do hlavy a může vymýšlet kdejaké zvrácenosti bez šance, abychom ho mohli z úřadu vyštvat. Mezi nesporné výhody vlády jediného člověka patří pružnost. Pokud jeden jediný člověk třímá ve svých rukou veškerou moc, může pružně, rychle (bez dlouhých procedur kolektivních, volených, rozhodovacích orgánů) rozhodovat o neodkladných záležitostech, bez jakéhokoliv omezení či nutnosti souhlasu. Jak bylo popsáno výše, v tomto je i velká slabina, proto já osobně bych variantu této formy vlády podpořil maximálně pro časy krizí či válek a to vždy jen s volbou daného jedince a s přísným časovým omezením. Také pocit jistoty a tradice přináší poddaným vláda pevné ruky, to ovšem může vést k letargii a spoléhání se na to, že „ono se to nějak zařídí.“

Chaos
Chaos podporuje aktivitu každého jedince v rámci celku. Vše se nestáčí na jednu osobu kdesi v „zakázaném paláci.“ Tento systém ctí svobodu myšlení, nesvázanost zákony, vlády každého sama nad sebou. Nutno však podotknout, že z nějakého pravidla vycházet musí. Z nějakého pravidla nad pravidly. I pro chaos platí „zákony“. Tyto zákony však nikdo nevymyslel, tudíž neslouží nikomu, jsou neutrální a nevymyslel je taky pro nikoho, tudíž jsou platné univerzálně pro nás pro všechny bez rozdílu. Tyto zákony se utvářely spolu s vývojem společnosti a každý je známe a sami víme, zda je porušujeme či nikoliv. Těmito zákony jsou principy dobra, něčeho neuchopitelného. Tímto se nedá říct, že řád nectí dobro, jen dle mého názoru není tak efektivní a často nás svede na zcestí. Přesto, že definovat dobro nelze, každý představu máme. Patří tam ohleduplnost, vzájemná pomoc, smysl pro čest, nikdy nečiním druhému to, co nechci, aby činil mě. Chaos a řád, když to trosku zjednodušíme, jsou dvě různé cesty k tomu samému, jen mají jiné prostředky.V tomto případě by účel neměl světit prostředky a prostředky řádu často dobru neodpovídají. Na první pohled je zřejmé, že řád z principu popírá rovnost jedince i rovnost jeho příležitostí
Ale abychom se vrátili. I Chaos tedy při veškeré své nespoutanosti lpí na odpovědnosti každého jedince a vychází z toho nejpodstatnějšího pramene víry. Tím je kombinace 1. a 6. bodu jeho kodexu. Ve stručnosti řečeno… Ze všeho nejdůležitější je svoboda jedince, ale ta je omezena, protože svoboda jednoho nikdy nesmí zasáhnout do sféry svobody druhého. V těchto dvou bodech je vystižen prakticky veškerý text všech kodexů a zákoníků ctících „dobro“, i ten současný Řádu.
Přestože myšlenky chaosu (doufám, že nyní i pro Vás) zní tak skvěle a fantasticky, kladou tvrdé předpoklady na každého z nás. U chaosu vše nespočívá na osobě jediného člověka – vládce. Veškeré břímě leží na nás všech. Každý se musí chovat podle 1. a 6. bodu kodexu, aby cesta vedla k úspěchu. Není nikdo nadřízený, kdo by to kontroloval. Všichni se musíme obětovat a být vládci, avšak bez konkrétní odměny v podobě daní, peněz či povýšení. Samozřejmě ne všem lidem se dobro líbí, protože je náročné a raději preferují cestu zla, podvádějí, zabíjejí apod. Jak se na tuto problematiku Chaos dívá si povíme snad někdy brzy.

Závěrem
Cesta řádu je tedy z mého pohledu nevyzpytatelná a veškerou důvěru vkládáme do rukou neznámého jedince s nejasnými schopnostmi a vlastnostmi. Vede k letargii a čekání na konání druhého. Cesta chaosu naopak vyzývá každého z nás, každý musí začít u sebe a jsme sami sobě kontrolou a hnací silou. Avšak cesta lenosti je pro lidské pokolení tak lákavá….

Příště něco o struktuře a fungování Chaosu

chaos


chaos 2


Související články:
Jedna kapitola končí, druhá začíná... (01.02.2009)
Beseda Chaosu (01.09.2006)
Pravdy a lži na fórum (19.08.2006)
Poradna u Lišky (19.08.2006)
Rozpuštění frakce Chaos (28.07.2006)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
( Celý článek | Autor: Daywalker | Počet komentářů: 227 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek| Zdroj: Valek )

Máme zde Turnaj Guild a Šampionát v boxu. Měli by jste zájem se v článcích dozvědět právě něco z těchto soutěží? Tedy, informace z jednotlivých kol boxu a turnaju guild?

Určitě oboje! (1932 hl.)
 
Zajímá mne pouze šampionát v boxu (1545 hl.)
 
Zajímá mne pouze turnaj guild (1396 hl.)
 
Je mi to jedno (1381 hl.)
 
Nepřečtu si to, ale může být (1328 hl.)
 
Nečtu to tu (1478 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 9060

Neexistuji vhodna data!


Databáze je prázdná!


Vlož klíčové slovo

Chata rybník KomorníkSportovní rybolovČeská Kanada ubytováníKomorník chataKomorník KunžakUbytování cenyPenzion stravováníChataChata RakouskoTelč PenzionyOkres Jindřichův HradecHoubaření ubytováníČeská Kanada


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Za všechny články zodpovídají jejich autoři. Kopírování jen se souhlasem autorů. | Technická podpora - Gordon @ Kelevar.cz (2004-2007) TOPlist