Zemský Trubač
  Dnešní datum: 21. 01. 2021  • Hlavní stránka  • Seznam rubrik  • Kelevar.cz  • Fórum    

Uživatelské jméno:

Heslo:
Registrace nového čtenáře!


Hlavní stránka
Seznam rubrik
Ke stažení
Odkazy
Ankety
Hádanky
Nejčtenější články
Redakce

Personalizace
Rozšířené vyhledávání
Boží dar

Aktuality
Chaos
Guildy
Hádanky
Hrdinové
Informace
Interview
Kukátko
Literární koutek
Nekromanti
Orders
PK
Sportovní rubrika
Tiráž
Úvodník
Zprávy

30.04.2011: Již zítra nové číslo!
Máme zde další přelom měsíců a to znamená jediné - Vaše oblíbené noviny vydávají další číslo! Hrdě Vám představujeme nálož článků, která Vás odnese z Britainu až do Trinsicu! *Usmál se* Příjemné počtení přeje celá redakce Zemského Trubače!

01.02.2009: Nová redakce
Dnešním dnem, vyšlo první číslo vydané novým redakčním týmem. Také byly odstraněny některé drobné technické chyby na tomto webu. Přejeme Vám příjemné čtení.

04.09.2006: Úpravy
Proběhly drobné úpravy, které se týkaly technického stavu tohoto webu. Byla aktualizována verze phpRS na poslední 2.8.0, s touto verzí přišlo několik změn. Bohužel jsme museli vymazat databázi čtenářů, proto se prosím zaregistrujte znovu, abyste mohli psát komentáře pod svým jménem.

<<  Leden  >>
PoÚtStČtSoNe
    1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

téma * Potkali se u Kolína? Potkali se na Kelevaru…
Vydáno dne 01. 09. 2012 (1559 přečtení)

Minulý měsíc přinesl zajímavé reakce k mé úvaze o budoucnosti Kelevaru. Tento měsíc jsem se v započatém trendu rozhodl pokračovat a zamyslel sem se nad.... No, tak trochu nad vším. Ale prim tentokrát hrají nováčci.
Na Kelevaru už působím kolem 3 měsíců. Pořád je to nováček, řekli by jste si. Ty měsíce jsou ale jako kapka v moři proti veteránům, co si v našem oblíbeném světě kroutí již třeba desátý rok. Moji počáteční nadšenost vystřídal pocit, který není jednoduché popsat. Občanská uvědomělost, neobratně bych mohl říct. A obavy o budoucnost, je potřeba dodat. Občas mám pocit, jako kdybych naskočil do rozjetého vlaku, který se nezadržitelně řítí na konečnou. Nikdo neví, kdy ta konečná bude, ale každý ve vzduchu cítí, že je pořád blíž.

Docela těm prvním pasažérům závidím. To hromadné objevování nových a nových „fičurek“, které jim Kelevar týden co týden připravoval, muselo být neskutečně návykové. Jak sem již v jiném článku dříve zmínil, moje zkušenost se světem Ultimy není pouze Kelevar. Někdy v roce 2005 jsem strávil jedno léto na dnes již zaniklém serveru Imperial Dawn. Byť moje závislost trvala z různých důvodů pouze jedny prázdniny, vzpomínám na ní dodnes. Ten shard měl totiž jednu nepopiratelnou výhodu. Hrálo se tam tzv. Role-play. Jste dřevorubec, který si chce otevřít krámek se vzácným dřevem? Tak se tak chovejte, a nemluvte do politiky. Jste bohatý rytíř, který bojuje na život a na smrt o přízeň urozené dámy? Nemluvte jak dřevorubec. Ano, občas tento způsob hraní byl unavující, ale většinu času to byla naprostá paráda. Jenomže všechno dobré jednou skončí. Moje rendezvous se špičkovým RP serverem skončilo po prázdninách a nastalo období bez Ultimy v jakékoliv formě. Toto období skončilo právě před třemi měsíci.

A co sem za ty tří měsíce zjistil? Trochu si zafilozofuji. Kelevar v roce 2012 odpovídá obrazu našeho státu v roce 2012. Všechno je rychlejší, násilnější, obhroublejší, nekompromisnější. Nebudu si tu stěžovat, že se tu nehraje RP. S tím jsem sem ani nešel. Ale ohromila mě ta nesnášenlivost lidí a skupin, co zde působí. Chybí jakýkoliv respekt k autoritám. Hráči si vyhrožují (opravdu jenom na oko?), že přijedou k protivníkovi domů a rozmlatí mu hubu, někteří píší na pravidelné bázi dopisy developerům, jiným stáčí každotýdenní stěžování si gamemasterům na fóru. Lidé si syslí do svého baráku cenné věci a výzdobu, jenom aby je po pár týdnech nějací hráči vykradli. Pokud je člověk zrovna přítomen kradení, tak mu neopomenou říct „uhni kundo“. Hned na to ho zabijí. Stěžovat si na mluvu těchto „hrdinů“? Nemáš to vyfocené, zní většinou odpověď. Postesknout si mezi ostatními, že jsem byl vykraden? Následuje posměch, že je to moje chyba, protože jsem barák neměl dostatečně zabezpečen. Případně jsem přístup v dobré víře svěřil tomu nesprávnému. Věřit lidem se nevyplácí, je tedy to poučení. Poučení, které vás ve hře stojí zanedbatelných pár set tisíc gp, v reálném životě to občas stojí mnohem víc.

Takže naprostá ztráta iluzí? Ne tak docela. Jako ostrov v moři marnosti působí guildy. Pravděpodobně ne všechny, ale člověku se alespoň zde dostane jisté satisfakce a přiměřeného herního zážitku. Dalším světlým bodem jsou, ve hře přítomní, gamemasteři, kteří se snaží jak jen to jde, aby nepropukla totální anarchie. Boj je to někdy Don Quijotský, ale díky za něj. Když si člověk položí otázku, co by tento stav mohlo změnit, odpovědí jsou nováčci. Ten tolik diskutovaný problém, jehož řešení je v nedohlednu. Tady je právě ta největší paralela se současnou společností. Těžko očekávat rozdílná řešení problémů od lidí, co zastávají svoje funkce již x let, a svěží vítr ne a ne přijít. Takto je to dnes v našem státě. Jak Českém, tak Kelevarském. Pouze nový, aktivní, hráči mohou něco udělat.

No jo, jenže jak dneska na nové aktivní hráče? Korespondence s Riamem skončila tak rychle jak začala. „Nemám bližší info o množství aktivních hráčů, nemám žádné doprovodné statistiky, vím pouze, že v tutorialu je teď 11 lidí“. Pro úplnost a férovost je potřeba dodat, že právě na „tvrdá“ statistická data jsem se ho ve zprávě dotazoval. Zároveň Riam dodal, že nějaká akce na přilákání nováčků se připravuje. Skepse je ovšem v tomto případě na místě. Těch pokusů, jak zastavit pravidelný úbytek lidí, již určitě několik bylo. A očividně žádný nezabral. V tutorialu může být 11 lidí, ale z toho 10 bude matadorů, kteří mají již svou druho nebo třetí postavu. Na druhou stranu, ono je to asi opravdu složité. Existuje tu obava, že by přílišné ústupky novým hráčům mohly odradit právě ty dlouholeté harcovníky, kteří to tu pořád drží. Je těžké najít ten správný kompromis. Mnoho z vás již jistě zaregistrovalo diskuzi u mého výběru talentu v sekci Otázky a odpovědi. Právě Riam zastává stanovisko: „Co funguje dobře x let, bude fungovat dobře i dál“. To by sedělo, nebýt právě té zoufalé situace s nováčky. Podle mě je to spíš tak, že to, co nefunguje optimálně, nicméně funguje, bude fungovat i nadále.

Jak tedy dál? Nabídnu zde kromě otázek i nějaké řešení? Pokusím se. Nebojme se změn. Musí být bolestné. Nějaká kampaň na facebooku, kam chodíme jenom my, nepomůže. Incentiva vyplácená hráčům za přivedení nového hráče povede jenom ke šmelení. Stejně tak asi těžko přitáhneme hráče z konkurenčních shardů. Co je tedy bolestné řešení. Zjednodušit, zjednodušit až na dřeň. Tutorial je většinou lidí považován za velmi povedený. Jenomže nový hráči jsou často zklamaní, že po registraci nemůže rovnou do hry. A plno nových lidí tutorial jistě nedodělalo. Aniž by třeba viděli trh, první dungy, doly, města… Navrhl bych například, aby byl tutorial nějakým způsobem integrován do hlavního světa. Klidně by to mohlo fungovat tak, že by nově zaregistrovaní byly automaticky v nějaké guildě. Pracovně si ji pojmenujme třeba „Beginners“. Zkušení hráči ve světě by věděli, že na beginners se neútočí. Hráči by měly povinnost v této guildě setrvat třeba měsíc a splnit nějaké úkoly, které by suplovaly tutoriál. Tím by se učili, a zároveň by fungovali v normálním světě. Další věcí je nutnost čekat na potvrzení registrace ze strany Diablonegra. V dnešní době by se to bez toho obešlo. Game masterům by možná přibylo práce, ale lidí by sem nakouklo díky instatní registraci a okamžitému hraní mnohem více. Samozřejmě, že to má svoje nevýhody, ale o nováčky je potřeba bojovat za každou cenu.

Pomalu jsem dostal na čtvrt roku svého působení na Kelevaru a ještě chvíli tu s vámi určitě setrvám. Hráče protivné, nepřejícné, lstivé a sprosté začínám čím dál úspěšněji ignorovat. Podrázáků je tu dost, to ví jistě každý. Hráčů, kvůli kterým tu hru pořád hraji, potkávám online stále hojný počet. Dokud je v tomto počtu potkávat budu, z Kelevaru mě nikdo nedostane. Ale na konci tunelu musí být to světýlko naděje. Nováčci zakládající nové guildy, hráči, kterým není osud Kelevaru lhostejný. Při představě, že bych další 3 roky sledoval extrémně sebestředného Fuzzyho, stěžujícího si Spatha, brečícího Astarotha, Che „veřejnétajemstvíjsemBali“ Guevaru a v neposlední řadě duševně nemocnou Creatinu, mě svrbí kuš. A co vy? Také vám tak chybí nová krev? Souhlasíte, že noví hráči jsou ta spása? Ring je tentokrát volný, názory některých z vás mě zajímají.


[Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5
( Celý článek | Autor: Khaalid | Počet komentářů: 196 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek)

Máme zde Turnaj Guild a Šampionát v boxu. Měli by jste zájem se v článcích dozvědět právě něco z těchto soutěží? Tedy, informace z jednotlivých kol boxu a turnaju guild?

Určitě oboje! (1604 hl.)
 
Zajímá mne pouze šampionát v boxu (1199 hl.)
 
Zajímá mne pouze turnaj guild (1114 hl.)
 
Je mi to jedno (1078 hl.)
 
Nepřečtu si to, ale může být (1043 hl.)
 
Nečtu to tu (1182 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 7220

Neexistuji vhodna data!


Databáze je prázdná!


Vlož klíčové slovo

Chata rybník KomorníkSportovní rybolovČeská Kanada ubytováníKomorník chataKomorník KunžakUbytování cenyPenzion stravováníChataChata RakouskoTelč PenzionyOkres Jindřichův HradecHoubaření ubytováníČeská Kanada


Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce. Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků. Za všechny články zodpovídají jejich autoři. Kopírování jen se souhlasem autorů. | Technická podpora - Gordon @ Kelevar.cz (2004-2007) TOPlist